1700-555-112

משקפי שמש לא אופנה

משקפי שמש לא רק אופנה קובעת

ישראל. ארץ של ים, חום והמון המון שמש קופחת. רוב חודשי השנה בישראל מהולים בשמש ואפילו בחורף הקר, יש ימים בהם אנו מוצאים את עצמנו לובשים חולצה קצרה.

דווקא מהסיבה הזו, הגנה מפני השמש היא נצרכת ואפילו הופכת לגדר חובה של כל חלקי גופנו.  גם העיניים. בדיוק כמו שאנחנו מורחים על עורנו קרם הגנה, כך העיניים שלנו, הנותרות חשופות, חייבות הגנה גם הן. 

להגנה הזו אנחנו קוראים משקפי שמש.

מרבית האנשים מאמינים שמשקפי שמש הינם משקפיים שבהם העדשות צבועות בצבע ירוק, חום או אפור רובם גם מאמינים שככל שהצבע יותר כהה, ככה יש יותר הגנה על העיניים . הנחה זו הינה מוכרת והגיונית, אבל שגויה במידת מה.

זה נכון שככל שהצבע יותר כהה, ככה מסתנוורים פחות כי כמות הצבע מפחיתה את כמות האור שנכנסת לעין, אבל במהותם, משקפי שמש נועדו להגן על העיניים ולא דווקא ע"י הצבע בו הן צבועות או כמות הצבע, אלא ע"י שכבת סינון הטבועה בעדשות, ומונעת כניסה של קרינת השמש לתוך גלגל העין.  

במילים אחרות, משקפי שמש מהווים שכבת הגנה על העיניים, רק אם בעדשות יש מסנן הקרינה!!!

אם מסנן הקרינה לא קיים, משקפי השמש רק מפחיתים את כמות הסנוור אבל לא עובדים על הגנה ואפילו עושים נזק יותר חמור מאשר מה שהיה נגרם בלעדיהם.

אז קצת רקע...

משקפיים הינם המצאה שהתגלתה בשנת 1280 באיטליה ע"י פיזיקאי ונזיר בשם דלה ספינה ודלי ארמטי, שהבינו שהם יכולים לראות טוב יותר מבעד לחיבור שתי זכוכיות קמורות. משם והלאה, תעשיית המשקפיים רק הלכה והתפתחה, החל משימוש בהם בהופעות אופרה ועד לשימוש יומיומי. 

משקפי השמש שנועדו להגנה, הומצאו למעשה ב-1929 ע"י סם פוסטר, באמריקה. לצפייה ב- משקפי שמש לחצו

משם והלאה הכל היסטוריה!

מה עושים משקפי שמש מבחינה בריאותית?

יש לשמש כוח פליטה של קרינה אלקטרומגנטית בטווח רחב, שחלקה נבעלת ע”י האטמוספירה הסובבת את כדור הארץ. טווחים מסוימים מקרינת השמש הינה קרינת הקרויה אולטרא סגול (Ultra Violet) או בקיצור קרינת UV. קרינה זו היא מסוג אלקטרומגנטי והיא בלתי נראית לעין אנושית. חלקה נחסם לכניסה לכדור הארץ ע"י האטמוספירה. 

קרינה זו מחולקת ל-3 סוגים:

•UV-A

זה הסוג שנחסם הכי פחות ע"י אטמוספירת כדור הארץ וגם הנחשב ל"פחות מזיק"  לגוף האדם. 

השפעותיו המזיקות על הגוף הינם נזק ל-DNA , הזדקנות העור ואף סרטן העור. 

הסבירה היא שסוג זה הוא הגורם העיקרי להתקמטות העור.

•UV-B

סוג זה נחסם באופן מסוים ע"י אטמוספירת כדור הארץ. חסימתו היא יותר מחסימת האטמוספירה של סוג UV-A.  ההשפעות המזיקות שלו על הגוף יותר מתבטאות בעיניים, כגון כוויות. 

•UV-C

זו הקרינה שאמורה להיחסם הכי הרבה ע"י אטמוספירת כדור הארץ והיא הכי מזיקה לגוף האדם מכלל קרינת ה-UV.  עקב היווצרות החור באוזון, קרינה הזו נכנסת לכדור העין.

הסכנות של UV-C הם קשות עד כדי כך, שחשיפת העיניים אליה, אפילו למשך של כמה שניות,  מהווה את הגורם העיקרי בעולם לעיוורון. כמות מאוד קטנה של קרינה זו יכולה להרוג כל תא חי תוך שניות.

אם נרכז את רוב ההשפעות השליליות של קרינת UV על העיניים, נגיע לרשימה לא מבוטלת של מחלות.

איך אפשר למזער את הנזקים?

באמצעות הרכבת משקפי שמש, העומדים בתקן הבינלאומי להגנה על העיניים. הוכח מדעית שיש חסימה של קרינת ה- UV בכניסה לעיניים מכל הצדדים, כאשר מרכיבים משקפי שמש. 

אין הוכחה חד משמעית לכך שמשקפי שמש מונעים התפתחות של מחלות עיניים באופן חד משמעי , אך דבר בטוח הוא שחסימת קרינת ה-UV  לעין מועילה במניעת התדרדרות מצב העיניים. 

מה הוא התקן שמשקפי שמש צריכים לעמוד בו?

משקפי שמש צריכים לספוג בין 95-100 אחוז מהקרינה, וזה מצוין על גביהם ע"י חותמת ברורה של רישום "UV 400" במידה ואין חותמת על המשקפיים, ישנה אפשרות לבדוק אם קיימת חסימה וכמה ע"י מכשיר מיוחד שקיים לרוב במעבדות אופטיקה או אף בחנויות אופטיקה.

חנויות אופטיקה שמחזיקות אופטומטריסט ומשווקים משקפי שמש המכילים את התקן, יכולים לבדוק את קיום מסנן ה-UV ע"י שיתוף הפעולה שלהם עם יצרני העדשות. 

חשוב ביותר להיות בטוחים שמשקפי השמש שנרכשו עומדים בתקן ובעלי מסנן, ולא, נוצר נזק חמור יותר לעיניים בעקבות העובדה שבתנאי ראייה המופחתים באור- כמו האפקט שמתקבל בהרכבת עדשות שמש- מתרחש רפלקס שנקרא "התרחבות אישון".  רפלקס זה מתרחש בכדי לאפשר כניסה רבה יותר של קרני אור לעין. 

כאשר האישון מתרחב מאחורי משקפי שמש, אוטומטית נכנסת יותר קרינת UV לעיניים, מה שאומר  שכאשר משקפי השמש לא עומדים בתקן החסימה נגרם נזק עוד יותר חמור לעיניים. במילים אחרות, רכישת משקפי שמש ללא מסנן הגנה גורם לנזק  הרבה יותר חמור מהנזק הנגרם לעיניים ללא משקפי השמש. 

משקפי שמש פולרואיד? 

משקפי שמש קלאסיים הם מסגרת שעליה מורכבות זוג עדשות לבנות שנצבעו באמבט צבע לפי בחירה- אפור/חום/סגול וכו' והצבע מחלחל לתוך העדשה.  ככל שהצבע מחלחל יותר, כך הצבע יותר כהה בה וישנה אף אפשרות ליצור צביעה מדורגת- צבע שמתחיל כהה בחלק העליון של העדשה והולך ומתבהר ככל שיורדים לעבר החלק התחתון של העדשה. 

הפולרואיד הוא סוג שונה של משקפי שמש, בו אין צביעה רגילה של העדשה, אלא  החדרה של מנגנון לתוך העדשה,  העובד לפי שיטת הקיטוב. 

גלי האור הנראה לעין אנושית, מגיעים מהשמש בצורה מפוזרת. כאשר הם פוגשים משטח אופקי- כמו כביש, מים, שמשה וכדומה- חלק גדול מקרני האור נפרסים לאורכו של צורת המשטח. התפרסות זו של קרני האור גורמים לסנוור בוהק בצבע לבן, שיכול לצמצם את יכולת הראייה ולהסתיר את קרני האור החיוניים לחדות האובייקט עליו אנחנו מסתכלים.

משקפי שמש פולרואיד משתמשים בציפוי אנכי שתפקידו להקטין את אותם קרני האור שמסנוורים את האדם, וכך לאפשר הגברת הניגודיות של עצמים הנראים לעין, ובכך להגביר את חדות הראייה.

מה הכי מתאים לך?

יש הרבה תלות בצרכים:

לנהגים ולעוסקים בספורט בדר"כ יתאימו משקפי שמש מסוג פלואוריד למניעת סנוורים משמשת הרכב ומסנוורים בכביש או ברחוב.  הוספת ציפוי אנטי רפלקס- שזהו ציפוי המונע סנוורים- יהיה יעיל בחלק האחורי של עדשות השמש בשביל אנשים בעלי צרכי ראייה בנוסף.

לאנשים שזקוקים למשקפי שמש אופטיים או למרבים בנהיגה,  נתאים עדשות שמש עם צבע מדורג, על מנת לאפשר ראייה הקרובה לראייה הטבעית, ברגע שמורידים את העיניים בזמן מבט על לוח המחוונים.

לאנשים בעלי בעיות תפקודיות ראייתיים, כמו כבדי ראייה או לבקנים, נתאים יותר עדשות שמש בצבע צהוב. משקפיים צהובים- שלרוב הלקוחות נראים כמו משקפי שמש- הינם משקפי ראייה עם מסנן צהוב בנוסף, שמקנה להם מראה כמראה משקפי שמש רק בגוונים הצהובים. הוכח כי הצבע הצהוב הינו צבע המגביר ניגודיות כאשר יש בעיה בחלק האחורי של העין הקרויה רשתית, וכך עוזר לחידוד הראייה עימם.  

לסיכומו של עניין

ישנו מבחר לא מבוטל של משקפי שמש ברחבי הארץ. 

חשוב מאוד לאמוד את איכות המשקפיים, לפי קיומו של מסנן הגנה למניעת כניסתUV  ולא לפי כמות הצבע או קיומו של צבע. מסנן ה-UV נצרך כדי למנוע במידה האפשרית מחלות עיניים המקושרות עם חשיפה מרבית לשמש. 

משקפי שמש לא יקרים ניתן למצוא גם כן בכמויות רבות, אך צריך לשאול את עצמנו האם הזול לא יהפוך ליקר אחר כך? לא בכל משקפי שמש המוצעים למכירה, יש מסנן קרינה העומד בתקן הבינלאומי ואפילו לא תמיד הם צבועים עם צבע אלא, עטופים במעטפת צבע שיכולה להישרט בקלות.  

מאת: אורטל אלגבסי, אופטומטריסטית מוסמכת

פנו אלינו...
שאלות, ייעוץ, קביעת תורים ובדיקות עיניים ניתן לבצע בקלות דרך המייל.
מלאו את הטופס ונציגי השירות שלנו ישמחו לחזור אליכם במהרה עם תשובה.