1700-555-112

הסדרי ראייה

הסדרי ראיה ושיפור

הן אומנם יותר אסתטיות, אבל אסור בשום פנים ואופן לישון איתן, ומומלץ ביותר שלא להיכנס איתן למים, לים או למקלחת. כללי בטיחות מחייבים למרכיבי עדשות המגע | אורית לב 

אם עד היום הרכבתם עדשות מגע בתחושה שזה הפתרון היחיד לקצרי רואי שלא מתלהבים ממשקפיים, דעו כי העתיד צופן לכם הפתעות. למעשה, מבטיחים מומחי העיניים, בעתיד הלא רחוק עדשות המגע ירחיבו את ייעודן לתחומים רפואיים מסעירים הרבה יותר מתיקון הראייה, כמעט בדיוניים. למשל פיקוח על רמות הגלוקוז אצל חולי סוכרת באמצעות הדמעות שבעין, ללא צורך במחטים. שווה. גם בתחום שיפור הראייה, עדשות המגע מתפתחות ומציעות חידושים שלא היו קיימים בעבר. למשל עדשות עם צילינדר או מולטיפוקל.

עד לאחרונה היו קיימות עדשות כאלו רק במשקפיים, עכשיו גם בעדשות. "ההערכה היא שכשליש מאוכלוסיית ישראל מרכיבה משקפיים, ויותר ממחצית המרכיבים ניסו בשלב כלשהו להרכיב גם עדשות מגע באופן זמני או קבוע מסיבות אסתטיות", אומרת פרופ' אירית בכר, מנהלת שירות קרנית, מחלקת עיניים במרכז הרפואי רבין. יניר סודאי, אופטומטריסט (,(M.Sc מ'איי-אופטיק', מסביר כי "בזכות הטכנולוגיה המתקדמת היום, יש אפשרות לתקן צילינדר בכל סוגי העדשות הרכות. למטופלים עם צילינדר גבוה במיוחד 

"אפשר לייצר עדשות בהתאמה אישית"

הפריצה האחרונה בטכנולוגיית עדשות המגע הן עדשות המגע המולטיפוקליות, המאפשרות ראייה טובה בכל טווחי המרחק". מה עדיף, עדשות קשות או רכות? "העדשות הקשות נחשבות טובות מאוד. אורך חייהן הוא כשנה עד שנה וחצי. לרוב נמליץ עליהן למי שכבר מרכיב עדשות קשות או הרכיב בעבר, לאנשים עם צילינדר מסוים בקרנית, וכן לאנשים עם בעיה רפואית בקרנית כמחלת הקרטוקונוס", מסביר סודאי. "לרוב האוכלוסייה נמליץ על עדשות רכות כי ההסתגלות אליהן קלה יותר והתחושה בעין נעימה יותר. הפיתוח האחרון בתחום הן עדשות העשויות סיליקון, הקושרות יותר חמצן מחומרי גלם אחרים וכך מעבירות יותר חמצן לקרנית". ומה ההמלצה שלך. 

הסדרי ראיה

בעניין בחירת עדשות תקופתיות? אתה ממליץ על שנתיות, חודשיות או יומיות?

"העדשות הרכות היומיות בפורמט של הידרוג'ל וסיליקון הן הבריאות והבטוחות ביותר לשימוש כי הן אינן מחייבות שימוש בתמיסות ניקוי והשריה, הואיל והן חד- פעמיות. הבעיה היא שמחירן גבוה יותר ממחיר עדשות דו-שבועיות או חודשיות. למרכיבי עדשות על בסיס יומיומי נמליץ עדשות דו-שבועיות או חודשיות. למרכיבי עדשות פעם או פעמיים בשבוע נמליץ על עדשות יומיות". 

זהירות, זיהום

העדשות אומנם משפיעות פחות על מראה הפנים ומסורבלות פחות ממשקפיים, אבל יש בהן גם חסרונות. החיסרון המרכזי הינו החשש מפני זיהום. "בין שלושה לחמישה אחוזים מכלל מרכיבי עדשות המגע יחוו זיהום של הקרנית. העדשות הקשות אומנם קשות יותר להרכבה והסתגלות, אבל בטוחות מהרכות מבחינת זיהומים. בקטגוריית העדשות הרכות, היומיות בטוחות יותר לעומת האחרות", מסבירה פרופ' בכר. 

מדוע מתפתח זיהום?

עדשות מגע הסדרי ראיה"פני שטח העין אינם סטריליים. חיידקים נמצאים שם דרך קבע, אלא שבאופן רגיל לעין יש מנגנוני הגנה מפני התפתחות זיהומים, ואדם שאינו מרכיב עדשות, לא יחווה על פי רוב אירוע זיהומי בחייו. שימוש לא נכון בעדשות מגע עלול לפגוע במנגנון ההגנה של העין. ישנם מקרים שבהם זיהומי קרנית העין עלולים לגרום לעיוורון ואף לעורר צורך בהשתלת קרנית. השימוש בעדשות מגע מצריך אפוא התנהלות אחראית בנוגע לניקוי ותחזוקת העדשות, ולכן אינו מומלץ לילדים אלא החל מגיל 16-15 לערך, למרות שכל מקרה לגופו"  

מה הגורמים השכיחים ביותר המגבירים את הסיכון לזיהום?

יש כמה גורמי סיכון. רחצה במים עם עדשות, למשל", אומרת פרופ' בכר. "מקווי מים רבים מכילים אמבות שעלולות לגרום לזיהום קשה בעיניהם של מרכיבי עדשות המגע. האמבה נמצאת במקווי מים חיים כים, בריכה, ג'קוזי וגם במקלחת הפרטית בבית. לאנשים קצרי רואי קשה אומנם לוותר על עדשות המגע בעת השהייה במים, אבל יש לזכור כי הרחצה עם עדשות תגביר את הסיכון. משקפת שחייה עם מספרים, כמu המספרים הקיימים במשקפיים, עשויה לספק פתרון". 

אילו עוד גורמי סיכון יש?

"עשויה להתפתח אלרגיה או כווייה כימית בשל שרידי חומרי ניקוי שנשארו על העדשה", מוסיפה פרופ' בכר. 

לא לישון עם עדשות

פרופ' בכר מזהירה גם משינה עם עדשות. "אסור בשום פנים ואופן לישון עם עדשות, גם לא שנת צהריים קצרה". למה? " כשהעיניים עצומות, עבירות החמצן לקרנית מצטמצמת. נוכחות העדשה על העין מצמצמת אף היא את עבירות החמצן לקרנית ושילוב שני גורמים אלה עלול להגביר את הסיכון לזיהומים. גם כמות הדמעות השוטפות את העין מצטמצמת בשעת השינה כשהעפעוף אינו פעיל. "לפעמים אנשים עלולים להירדם בהיסח הדעת, אף לזמן קצר שדי בו כדי לגרום לעדשה להידבק לפני שטח העין. כשמתעוררים ומזיזים את העדשה עלולות להיווצר על פני האפיתל, השכבה המגינה על הקרנית, שריטות המאפשרות חדירת חיידקים". 

יש עדשות שמיועדות להרכבה בלילה?

"יש אומנם בשוק עדשות כאלו, אבל כבר ראיתי אנשים שהגיעו אליי עם זיהומים קשים שנוצרו מעדשות כאלו ולכן אני מסתייגת מהן". 

על מה הכי חשוב להקפיד כשמרכיבים עדשות?

"הדבר החשוב ביותר הוא הקפדה על היגיינה. אומנם גם אצל אדם שמקפיד על ניקיון, יש חיידקים על פני שטח העין והעפעפיים, אבל ניקיון דקדקני ועקבי יכול למנוע צרות".  

מה יעשה מי שיוצא לטיול או נמצא בשטח שלא מאפשר ניקיון יסודי?

"לאנשים הנמצאים בתנאים המקשים עליהם לשמור על היגיינה כבני נוער היוצאים למחנאות או חיילים הנמצאים בשטח, ההמלצה היא לוותר על הרכבת העדשות. אפשר לחזור באופן זמני לשימוש במשקפיים". פעמון אזהרה נוסף שיש לשים לב אליו, הוא תחושת יובש בעין. "מטופלים המשתמשים בקביעות ולאורך זמן בעדשות מגע, מתלוננים לעיתים גם על יובש בעין. מדובר במצב העלול לגרום בין השאר לטשטוש בראייה, תחושה של גוף זר וגירוי.

במצבים קיצוניים קיים קושי בפתיחת העפעפיים בבוקר ופגיעה בשכבת האפיתל. "התופעה מחמירה כשמרבים לשהות במקומות ממוזגים שבהם האוויר יבש כמקומות ציבוריים ומטוסים, וכן בקרב המרבים להשתמש במחשב, שהצפייה במסך שלו גורמת לעין לעפעף פחות מהדרוש. "התופעה בקרב מרכיבי עדשות המגע עלולה להפוך לכרונית, ולהציק גם לאחר הפסקת הרכבת עדשות המגע. יובש בעיניים מחייב הפסקת הרכבת העדשות ופנייה לרופא עיניים", מתריעה פרופ' בכר.

פנו אלינו...
שאלות, ייעוץ, קביעת תורים ובדיקות עיניים ניתן לבצע בקלות דרך המייל.
מלאו את הטופס ונציגי השירות שלנו ישמחו לחזור אליכם במהרה עם תשובה.